درمان بیماری پارکینسون با پارچه هوشمند

بیماری پارکینسون با پارچه هوشمند

دانشمندان دانشگاهی در آمریکا به‌ دنبال طراحی پارچه‌های هوشمند هستند تا به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کنند که مشکلاتشان کمتر شود.

به گزارش تن پوش، یکی از بیماری‌های شایع امروزی در جهان پارکینسون، یک اختلال عصبی تدریجی است که تعداد زیادی از مردم دنیا را با خود درگیر کرده است. در همین راستا دانشمندان دانشگاه رودآیلند در امریکا به‌ دنبال طراحی پارچه‌های هوشمند (smart textiles)هستند تا به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کنند که مشکلاتشان کمتر شود.

از نگاه این دانشمندان پس‌از طراحی پارچه‌های هوشمند که سنسورهایی در بافت آنها به کار رفته است، می‌توان از آنها دستکش، جوراب، پیراهن و حتی کفش‌هایی مجهز به سنسورهای مختلف و تکنولوژی‌های برتر(های تک) تولید کرد که همه علائم بیماران را رصد کرده و نتیجه را برای پزشک آنها ارسال کند؛ درنهایت سلامت افراد ازطریق یک اپلیکیشن مورد بررسی قرار می‌گیرد و به این ترتیب بدون این که بیمار مجبور باشد راهی بیمارستان شود، به‌ صورت دائم تحت نظر پزشک قرار دارد که این موضوع در روند درمان بیماری وی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

گفتنی است در این پارچه‌های هوشمند از فناوری جدیدی با نام Internet of Me استفاده می‌شود که عملکردی مشابه اینترنت اشیا(Internet of thing) دارد و کمک می‌کند تا با جمع‌آوری و اطلاعات مربوط به سلامت، بیماری فرد کنترل شود. این پارچه‌های هوشمند نه تنها برای پارکینسون که برای دیابتی‌ها و افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند و حتی دونده‌ها نیز قابل استفاده خواهد بود، به‌عنوان مثال در افراد دیابتی با کمک جوراب‌های هوشمندی که از این پارچه تولید می‌شود، تغییرات دما و رطوبت پای آنها رصد می‌شود تا از زخم شدن احتمالی پای آنها پیشگیری شود. لباس‌های طراحی شده با این پارچه هوشمند همچنین می‌تواند مانع زمین خوردن و آسیب دیدگی زانو، پا و کمر دونده‌ها شود.

این گروه در سال ۲۰۱۵ هم یک دستبند ویژه این بیماران طراحی کردند تا اطلاعات ازطریق اینترنت برای پزشکان ارسال شود اما با طراحی این پارچه هوشمند می‌توان همه لوازم مورد استفاده این بیماران حتی کفش‌های آنها را نیز به سنسورهایی خاص مجهز کرد. این تیم همچنین در زمینه ساخت ساعت‌های هوشمند مجهز به تکنولوژی‌هایی ویژه برای درمان مبتلایان به اوتیسم و برخی دیگر از اختلالات عصبی نیز فعالیت دارند، هرچند این فناوری هنوز در ابتدای راه قرار دارد اما انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور بتواند بسیاری از مشکلات این بیماران را با نظارت دقیق پزشک بر رفتار ، فعالیت‌های آنها از راه دور حل کند./ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *